Dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli – magiczne miejsce nasączone muzyką

Dlaczego warto zwiedzić:

Nigdy nie byliście w Żelazowej Woli? Nie zwlekajcie, jedźcie tam już teraz, na pewno to miejsce nie zawiedzie. Starannie zaprojektowany park, piękny muzeum i ta muzyka, która się sączy z ukrytych głośników i która jest dosłownie wszędzie. A jakże mogłoby być inaczej w miejscu związanym z najwybitniejszym polskim muzykiem?

Jedynie 50km od Warszawy znajdziecie miejsce, które zalecamy zwiedzić nie tylko miłośnikom muzyki, ale każdemu, kto pragnie dowiedzieć się więcej o wybitnym polskim kompozytorze i pianiście Fryderyku Chopinie, ale również dla tych, którzy chcą spędzić kilka godzin w miłej i spokojnej atmosferze z dala od miejskiego zgiełku.

Nie mieliśmy żadnych oczekiwać wobec tego miejsca, i powiem szczerze, że zostaliśmy bardzo mile zaskoczeni. Muzeum „Dom urodzenia Fryderyka Chopina” to kompleks, który się składa z muzeum poświęconemu Chopinowi, domu w którym urodził się mistrz, oraz pięknego starannie zaprojektowanego parku. Uzupełnieniem temu jest wszechobecna muzyka, która stanowi zarówno nieprzytłaczające i miłe tło, jak i kluczowy element całego zwiedzania.

Park, dom i muzeum można zwiedzić w kolejności, która nam pasuje samodzielnie lub z przewodzikiem, który zaczyna odprowadzać w wyznaczonych godzinach. My wybraliśmy opcje z przewodnikiem (w cenie biletu), który potrafił zaangażować zwiedzających pytaniami oraz ciekawymi opowieściami, które dotyczyły nie tylko samego Fryderyka, ale również życia drobnej szlachty początku XIX wieku, historiami rodziny Chopinów i Skarbków, które były ciasno związane ze sobą, oraz powiedzieć o innych atrakcjach z okolicy, które również warto zwiedzić.

Dom Chopina, był kiedyś oficyną, przeznaczoną dla służby, która pomagała właścicielom dworka. Sam dworek się nie zachował, ale XIX wieczny dom, gdzie się urodził Fryderyk jednak przetrwał do naszych czasów. Wnętrza to już aranżacja, co jednak nie przeszkadza zanurzyć się w świat w którym prawdopodobnie żył Fryderyk i jego rodzice do jesieni 1810 roku.

Przez park prowadzi mnóstwo ścieżek, oraz sporo ławeczek, spacerując i odpoczywając cieszyliśmy się pierwszymi promykami wiosennego słoneczka oraz delektowaliśmy się fragmentami utworów artysty, które brzmiały z ukrytych głośniczków. Od maja od września w weekendy w wyznaczonych godzinach można słuchać koncertów Chopinowskich, zatem jeśli zależy na posłuchaniu utworów wykonanych na żywo, to lepiej się wybrać w tym okresie.

W muzeum poza zwiedzaniem również z zainteresowaniem obejrzeliśmy 20 minutowy film o kompozytorze, który w bardzo przystępny nawet dla dzieci sposób opowiedział historie życia i twórczości Chopina. Film jest zapętlony, zatem można dołączyć w dowolnym momencie bez czekania wyznaczonej godziny.

Na miejscu jest czynna kawiarnia, z pysznymi ciastami i różnymi napojami, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabrać własny koc piknikowy, i rozgościć się na zielonej trawie.

Dla żądnych wiedzy o Chopinie, jest dostępna również dłuższa ścieżka Chopinowska, szczegóły której można pobrać tu w pfdŚcieżka Chopinowska.

Sama wycieczka nie jest długa, dlatego jeślibyście chcieli połączyć zwiedzanie muzeum Chopina z atrakcjami w okolicy, to zachęcamy się wybrać do Sochaczewa (kilka kilometrów drogi) . Świetną atrakcją zwłaszcza dla rodzin z dziećmi jest muzeum i przejażdżka kolejką wąskotorową. Post o wycieczce do Sochaczewa znajdziecie tu: Sochaczew – muzeum i przejażdżka kolejką .

Ogólne informacje

Odległość: blisko: ~50km
Sposób dojazdu: szybki: auto
Czas zwiedzania: krótki: ~1-2godz
Koszt: tani
Adres:  Żelazowa Wola 15, 96-503 Żelazowa Wola, duży parking przy muzeum

Co warto zobaczyć:

  • Dom Urodzenia Fryderyka Chopina – dom połączony z parkiem i muzeum

Użyteczne linki:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: