Ciechanów i okolica: zamek, wieża ciśnień, centrum nauki i muzea – plan na jednodniowy wyjazd

Ciechanów

100 kilometrów na północ od Warszawy znajduje się Ciechanów. Miejsce to często się kojarzy z ruinami zamku książąt Mazowieckich oraz piwem, jednak oferuje również inne atrakcje, które warto zobaczyć będąc w okolicy. A zobaczyć wszystkie poniższe atrakcje można podczas jednodniowego wyjazdu.

Ciechanow kusi nie tylko miłośników Średniowiecznych zamków. Miasto ma również do zaoferowania nietuzinkową wieżę ciśnień, która znajduje się na 5 miejscu w światowym rankingu wież, ciekawy park nauki Torus, który może i ustępuje rozmiarem słynnemu centrum Kopernika w Warszawie, ale jest porównywalnie ciekawy i co dla nas było ważne, że bez tłumów. A dodatkowo, będąc w Ciechanowie można również zwiedzieć2 muzea, które opowiadają o życiu szlachty polskiej.

Ale o wszystkim po kolei 🙂

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Zwiedzanie zaczęliśmy od Zamku Książąt Mazowieckich. Zamek mieści się niedaleko od miejskiego ratuszu. Zamek ten zachował się w bardzo dobrym stanie. Dobre zachowane są mury zewnętrzne i dwie wieży, które widać z daleka, i które pełniły odpowiednio funkcje arsenału i więzienia. Jest mozliwość wiejścia za równo do środku zamka, jak i na wieży, z których otwiera się piękny widok. Zwiedzanie zamku zajęło nam około godziny, zatem mając jeszcze sporą część dnia przed nami ruszyliśmy podziwiać kolejne piękne miejsca. Więcej o zwiędzaniu zamka pisaliśmy tu: Zamek w Ciechanowie

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Kupiliśmy karnet, który upoważniał dodatkowo do wstępu do dwóch muzeów, które również jak i zamek są częścią muzeum w Ciechanowie. Zaczęliśmy od Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechonowie. Muzeum znajduje się kilkaset metrów od pałacu, zatem zdecydowaliśmy się tam przejść na piechote. Dzięki temu mieliśmy okazje pospacerować obok ratuszu oraz przejść zadbanym deptakiem w centrum miasta.

Z jednej strony eksponaty, wystawione w muzeum przypominały te, które z reguły można zobaczyć w innych muzeach regionalnych, a z drugiej strony, zawierały oryginalne ekspozycje, które przykuły naszą uwagę. Duży pokój z wystawą „Obrazy z domów naszych prodków” zawiera ciekawe eksponaty domowych oltarzyków, wyszywanych i malowanych obrazów i wyposarzenia wiejskiego domu, ożywił wspomnienia z babcinej chaty 🙂

Oryginalne wystawy stałe to rzeźba ludowa w drewnie i dawne rzemośło w miniaturze, mocno przykuło naszą uwagę i długo podziwialiśmy pracę i zachwycaliśmy się talentem i mozolnej pracy osób, które skrupulatnie odtworzyły co do najmniejszych szczegółów przedmioty i sprzęty z dawnich czasów, żeby przekazać je następcom i żeby zostali w naszej pamięci. Zwiedzanie muzeum zajęło nam kolejną godzinkę.

Wieża ciśnień oraz centrum Torus. Następnym punktem zwiedzania, była słynna wieża ciśnień. Wieżę warto zobaczyć chociażby ze względu na jej niezwykły kształt, który przypomina oponę. Wieża, która mimo faktu, że nigdy nie została wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem, niezmiennie zostaje objektem wartym uwagi ze względu na swój nietypowy wygląd. Obok wieży znajduje się park Torus, z interaktywną wystawą, która tłumaczy zasady matematyki i zjawiska natury, pośród różnych eksponatów również tłumaczy zasady działania wieży. Zwiedzanie tego miejsca zajęło nam ponad godzinę. Szczegółowo o zwiędzaniu wierzy i parku pisaliśmy tu: Wieża i park Torus

Museum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Na sam koniec wybraliśmy się do muzeum w Gołotczyźnie, która znajduje się akurat po drodzę z Ciechanowa do Warszawy. Nie jest to typowy muzeum z budynkiem i eksponatami w środku, jednak 3 budynki rozproszone po pięknym parku. Samo zwiedzanie nie było by na tyle ciekawe, gdyby nie Pan prowadzący, który opowiadał sporo ciekawostek z życia średniozamożnej szlachty, oraz Aleksandry Bąkowskej i Aleksandera Świętochowskiego, którzy mieszkali i tworzyli w tym miejscu nurt pozytywizmu. Zwiedzanie tego muzeum skłania do zastanowienia się o życiu które mamy teraz w porównaniu do tego co było dostępne jeszcze nie tak dawno, bo jakieś 100 – 150 lat temu, a mianowicie o warunkach w jakich mieszkało się wtedy, tradycjach oraz dostępności nauki dla dzieci i kobiet z mniej zamożnych rodzin. To co dla nas jest teraz codziennością było przywilejem bogatych i często niedostępne lub zakazane dla mniej zamożnych.

Jak będziecie zastawiać się nad tym jaki jeszcze zakątek Polski można zwiedzieć niedaleko Warszawy, to zdecydowanie warto rozważyć Ciechanów i jego okolicę.

Miłego zwiedzania ❤

Ogólne informacje

Odległość: średnia: ~100km
Sposób dojazdu: średni: auto, autobus
Czas zwiedzania: długi: ~5 godzin
Koszt: tani;
Adres:  Ciechanów i Gołotczyzna (zamek: Zamkowa 1, 06-400 Ciechanów)

Co warto zobaczyć:

  • Zamek w Ciechanowie – dobrze zachowane ruiny zamku Książąt Mazowieckich
  • Wieża ciśnień – jednak z najpiękniejszych wież ciśnień w Europie
  • Centrum Nauki Torus – centrum edukacyjno-rozrywkowe, pokazujący międzyinnym działanie wieży ciśnień, czy kod Morse’s
  • Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie – muzeum z bogatymi zbiorami eksponatów regionalnych
  • Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie – muzeum pokazujący życie średniozamożnej szlachty

Użyteczne linki:

2 myśli w temacie “Ciechanów i okolica: zamek, wieża ciśnień, centrum nauki i muzea – plan na jednodniowy wyjazd

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: