Tomaszów Mazowiecki i różnorodna okolica: skansen, rezerwat, muzea i schron – plan na jednodniowy wyjazd

Tomaszów Mazowiecki

Jeśli nie wiecie gdzie się wybrać z Warszawy na jednodniowy wypad to koniecznie się wybierzcie do Tomaszowa Mazowieckiego. Różnorodna okolica sprawdzi, że każdy znajdzie coś dla siebie

Tomaszów Mazowiecki miasto w województwie Łódzkim. Nieduża odległość, bo około godziny drogi z Warszawy, oraz różnorodna ciekawa okolica czyni to miasto świetnym miejscem na jednodniowy wypad. Będąc w okolicy warto połączyć zwiedzanie kilku obiektów, które znajdują się niedaleko siebie.

Zwiedzanie zaczęliśmy od Skansenu Rzeki Pilicy. Jest to pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Zbiory przedstawiają obiekty i sprzęty związane z rzeką Pilicą lub jej najbliższym otoczeniem włączając również sporo eksponatów z czasów II wojny światowej, w tym jedyny w swoim rodzaju ciągnik artyleryjski LuftWaffe.

Przy skansenie jest duży parking, a po drugiej stronie jezdni znajduje się Rezerwat Niebieskie Źródła. Niebieskie Źródła to są wyjątkowe na skale Europy źródła z czystą jak kryształ wodą niesamowitej zielonkawo – niebieskiej barwy. Wywierzyska, które tworzą 3 połączone jeziora są otoczone piękny parkiem – rezerwatem, idealnym miejscem na niespieszny niedzielny spacer, pełen śpiewu różnych ptaków w otoczeniu pięknej natury.

Po zejściu ze ścieżki w kierunku rzeki, po drugiej stronie rzeki Pilicy widać jaz spieniający wodę, który jest atrakcyjnym, wkomponowanym w dolinę rzeki elementem lokalnej architektury.

Następnie wybraliśmy się do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Mazowieckim. Muzeum posiada działy opowiadające historie regionu, osiągnięcia sportowe. Pozytywnie zaskoczyły nas wystawy archeologiczne, etnograficzne oraz bogate zbiory działu natury. Nieoczekiwanie dużo przyjemności sprawiło nam przyglądanie się licznym eksponatom ptaków i wiewiórki 🙂 Również na terenie muzeum znajduje się transportem z czasów wojny, zatem warto poprosić o pokazanie tego eksponatu.

Miłośnikom tematyki militarnej polecamy następnie odwiedzić Bunkier w Konewce. Jest to unikalny na skalę Europy schron kolejowy, długością prawie 400 metrów. Obiekt, otoczony niedużym laskiem, jest dobrze zachowany, z dużą ilością eksponatów do zobaczenia

Niedaleko są jeszcze Groty Nagórzyckie. Dawna kopalnia piasku kwarcowego po której został labirynt otwarty do zwiedzania z przewodnikiem. Nam niestety nie udało się zwiedzić to miejsce – byliśmy akurat w okresie kiedy było zamknięte – ale miejsce wygląda warte zobaczenia.

Miłego zwiedzania ❤

Ogólne informacje

Odległość: średnia: ~100km
Sposób dojazdu: średni: auto, autobus
Czas zwiedzania: długi: ~5 godzin
Koszt: tani;
Adres:  Tomaszów Mazowiecki i okolica

Co warto zobaczyć:

  • Bunkier w Konewce – schron o długości prawie 400 metrów zdatny zmieścić pociąg
  • Rezerwat Niebieskie Źródła – źródła z wodą niesamowitej zielonkawo – niebieskiej barwy
  • Skansen Rzeki Pilicy – pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece
  • Muzeum Regionalne w Tomaszowie Mazowieckim – muzeum z bogatymi zbiorami eksponatów regionalnych
  • Groty Nagórzyckie – dawna kopalnia piasku, po której została do zwiedzania podziemna trasa

Użyteczne linki:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: