
Dlaczego warto zwiedzić:
Widzieliście schron który zdatny ukryć pociąg? -Taki niezwykły obiekt znajduje się w Konewce, niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego. Jest to unikalny na skalę Europy schron kolejowy, długością prawie 400 metrów. Obiekt, otoczony niedużym laskiem, jest dobrze zachowany, z dużą ilością eksponatów do zobaczenia.
Obiekt miał pełnić rolę ufortyfikowanego stanowiska dowodzenia i został wybudowany w latach 1940-1941. Schron był na tyle duży, żeby pomieścić cały skład pociągów, które Niemcy wykorzystywali podczas wojny jak ruchome ośrodki dowodzenia. Pomiędzy betonowych peronów są tory kolejowe, umożliwiające wjazd całego składu pociągu. Wzdłuż głównego pomieszczenia biegnie boczny korytarz, podzielony drzwiami gazoszczelnymi
Obok głównego schronu znajduje się kilka pomieszczeń technicznych, połączonych między sobą i głównym schronem podziemnymi kanałami.
Po zakończeniu budowy, schrony chroniły ludzi i maszyny przed skutkami wybuchu bomb lotniczych oraz przed skutkami ataku gazowego.
Schrony z pomieszczeniami technicznymi mieścili agregaty prądotwórcze, kotłownie, wentylatory i filtry, studnie i zbiorniki wody.
Schrony są zamaskowane porostem z drzew i trawy oraz siatkami maskującymi, które miały czynić kompleks niewidocznym z powietrza.
Zgodnie z relacją świadków, kilkakrotnie pociągi były sprowadzane do schronu, ale w 1942 cały sprzęt został wywieziony, i schron w Konewce służył jak magazyny i zakłady remontowe, odzyskujące części z uszkodzonych silników lotniczych. Do końca XX wieku schronem dysponowało wojsko, a w roku 2005 powstała trasa turystyczna “Bunkier w Konewce”.
Z pośród eksponatów dostępnych w muzeum są różnorodne przedmioty codziennego użytku zarówno wojsk niemieckich jak i aliantów, różnego rodzaju pociski i broń, oraz stroje i urządzenia militarne i komunikacyjne.
Schron, a mianowicie jego podziemne kanały, zamieszkują nietoperzy. Brak odwiedzający sprzyjał wzrostu ich populacji i coroczny spis w tym roku naliczył je ponad 700, kilku różnych gatunków.

Zwiedzanie Konewki połączyliśmy ze zwiedzaniem rezerwatu “Niebieskie źródła” oraz Skansenu Rzeki Pilica, które się znajdują w niedużej odległości.
Ogólne informacje
Odległość: średnia: ~100km
Sposób dojazdu: średni: auto, autobus
Czas zwiedzania: krótki: ~1 godz
Koszt: tani;
Adres: Konewka, 97-215 Inowłódz
Co warto zobaczyć:
- Bunkier w Konewce – schron o długości prawie 400 metrów zdatny zmieścić pociąg
Użyteczne linki:
Dziękujemy serdecznie za relację z Konewki. Niestety jak kilkanaście lat temu tam byliśmy, bunkier był zamknięty. Pozdrawiamy 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Nam się udało w ubiegłym miesiącu i zdecydowanie warto tam zajrzeć przy okazji 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dla nas pewnie okazją będzie podróż do tuwimowskiego Soplicowa, czyli do Inowłodza. 😉
PolubieniePolubione przez 1 osoba