Bunkier w Konewce – coś dla miłośników tematyki wojskowej

Dlaczego warto zwiedzić:

Widzieliście schron który zdatny ukryć pociąg? -Taki niezwykły obiekt znajduje się w Konewce, niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego. Jest to unikalny na skalę Europy schron kolejowy, długością prawie 400 metrów. Obiekt, otoczony niedużym laskiem, jest dobrze zachowany, z dużą ilością eksponatów do zobaczenia.

Obiekt miał pełnić rolę ufortyfikowanego stanowiska dowodzenia i został wybudowany w latach 1940-1941. Schron był na tyle duży, żeby pomieścić cały skład pociągów, które Niemcy wykorzystywali podczas wojny jak ruchome ośrodki dowodzenia. Pomiędzy betonowych peronów są tory kolejowe, umożliwiające wjazd całego składu pociągu. Wzdłuż głównego pomieszczenia biegnie boczny korytarz, podzielony drzwiami gazoszczelnymi

Obok głównego schronu znajduje się  kilka pomieszczeń technicznych, połączonych między sobą i głównym schronem podziemnymi kanałami.

Po zakończeniu budowy, schrony chroniły ludzi i maszyny przed skutkami wybuchu bomb lotniczych oraz przed skutkami ataku gazowego.

Schrony z pomieszczeniami technicznymi mieścili agregaty prądotwórcze, kotłownie, wentylatory i filtry, studnie i zbiorniki wody.

Schrony są zamaskowane porostem z drzew i trawy oraz siatkami maskującymi, które miały czynić kompleks niewidocznym z powietrza.

Zgodnie z relacją świadków, kilkakrotnie pociągi były sprowadzane do schronu, ale w 1942 cały sprzęt został wywieziony, i schron w Konewce służył jak magazyny i zakłady remontowe, odzyskujące części z uszkodzonych silników lotniczych. Do końca XX wieku schronem dysponowało wojsko, a w roku 2005 powstała trasa turystyczna “Bunkier w Konewce”.

Z pośród eksponatów dostępnych w muzeum są różnorodne przedmioty codziennego użytku zarówno wojsk niemieckich jak i aliantów, różnego rodzaju pociski i broń, oraz stroje i urządzenia militarne i komunikacyjne.

Schron, a mianowicie jego podziemne kanały, zamieszkują nietoperzy. Brak odwiedzający sprzyjał wzrostu ich populacji i coroczny spis w tym roku naliczył je ponad 700, kilku różnych gatunków. 

Zwiedzanie Konewki połączyliśmy ze zwiedzaniem rezerwatu “Niebieskie źródła” oraz Skansenu Rzeki Pilica, które się znajdują w niedużej odległości.

Ogólne informacje

Odległość: średnia: ~100km
Sposób dojazdu: średni: auto, autobus
Czas zwiedzania: krótki: ~1 godz
Koszt: tani;
Adres:  Konewka, 97-215 Inowłódz

Co warto zobaczyć:

  • Bunkier w Konewce – schron o długości prawie 400 metrów zdatny zmieścić pociąg

Użyteczne linki:

4 myśli w temacie “Bunkier w Konewce – coś dla miłośników tematyki wojskowej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: