Skansen Rzeki Pilicy – muzeum na świeżym powietrzu

Dlaczego warto zwiedzić:

Zastanawiacie się gdzie wyjechać z Warszawy, żeby połączyć zwiedzanie z pobytem na świeżym powietrzu? Jeśli tak, to polecamy: Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Jest to pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Zbiory przedstawiają obiekty i sprzęty związane z rzeką Pilicą lub jej najbliższym otoczeniem włączając również sporo eksponatów z czasów II wojny światowej, w tym jedyny w swoim rodzaju ciągnik artyleryjski Luftwaffe.

Zbiory muzeum przedstawiają

Wojenne trofea Pilicy Najcenniejszym eksponatem muzeum jest jedyny zachowany na świecie eksperymentalny opancerzony ciągnik artyleryjski LuftWaffe, wydobyty z Pilicy. Ciągnik, który służył do holowania ciężkiej armaty oraz do transportowania jej obsługi i amunicji, zatonął w rzece w 1945, a został wydobyty na początku XXI wieku, odrestaurowany i nawet uruchomiony.

 Największą frajdę dzieciom sprawia Fortyfikacja linii Pilicy : można tam przejście zrekonstruowaną niemiecką transzeją z 1944 roku i wejść do schronu bojowego typu “Tobruk”, który został przeniesiony z pobliskiej wsi Włodzimierzów do Skansenu w 2010 roku

Z ciekawostek, w okolicach rzeki Pilicy zostało nakręcono sporo ujęć do serialu “Czterech pancernych i pies” i tablica informacyjna wskazuje miejsca gdzie były wykonane niektóre ujęcia plenerowe na tablicy “Szlak czterech pancernych”

Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy Warty zobaczenia jest drewniany młyn wodny, oraz galeria kamieni młyńskich z przełomu XIX i XX wieku oraz  okresu międzywojennego. Obok budynku młyna znajduje się żuraw oraz niebieski beczkowóz, który dostarczał wodę czerpaną z Niebieskich źródeł do Tomaszowa Mazowieckiego. O zwiedzaniu Niebieskich Źródeł pisaliśmy TU.

Niestety nie udało się nam zajrzeć do środku młyna, i zobaczyć wystawę poświęconą młynarstwu, o której można przeczytać na stronie muzeum

Wioślarstwo i szkutnictwo ludowe Zbiory różnych pływających eksponatów, w tym kajaków, łodzi, części mostów można zobaczyć zarówno pod odkrytym niebem jak i wystawę pod dachem. Spośród eksponatów jest  łódź saperską, element mostu pontonowego oraz rzeczną barkę.

Zbiory ze Spały Budynek dawnej toalety carskiej, z myśliwskiej rezydencji rosyjskich carów  ze Spały (przełom XIX i XX wieków), w której zatrzymywał się car Aleksander III oraz  Mikołaj II, który odwiedzał często myśliwską rezydencję, również odwiedził Tomaszów i Niebieskie Źródła,  a ostatni raz gościł nad Pilicą w 1912r.

Do innych ciekawych obiektów, które znajdują się na terenie muzeum można zaliczyć XIX wieczny budynek poczekalni kolejowej ze stacji Wolborka oraz dawni Spichlerz na paszę dla bizonów i żubrów, których hodowano w tej okolicy, i zbudowanego w 1937 roku.

Naprzeciwko skansenu znajduje się rezerwat “Niebieskie źródła”, i będąc już na miejscu warto połączyć zwiedzanie tych obu obiektów.

Ogólne informacje

Odległość: średnia: ~100km
Sposób dojazdu: średni: auto, autobus
Czas zwiedzania: krótki: ~1-2godz
Koszt: tani; dodatkowo płatny jest parking przy Skansenie Rzeki Pilicy
Adres:  97-200 Tomaszów Mazowiecki, my zostawialiśmy auto na parkingu: Modrzewskiego 9/11, 97-200 Tomaszów Mazowiecki

Co warto zobaczyć:

  • Skansen Rzeki Pilica – pierwszy muzeum w Polsce dedykowany rzece

Użyteczne linki:

3 myśli w temacie “Skansen Rzeki Pilicy – muzeum na świeżym powietrzu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: