Niebieskie Źródła – piękny rezerwat z wywierzyskami niesamowitej barwy

Dlaczego warto zwiedzić:

Niebieskie Źródła to są wyjątkowe na skale Europy źródła z czystą jak kryształ wodą niesamowitej zielonkawo – niebieskiej barwy. Wywierzyska, które tworzą 3 połączone jeziora są otoczone piękny parkiem – rezerwatem, idealnym miejscem na niespieszny niedzielny spacer, pełen śpiewu różnych ptaków w otoczeniu pięknej natury.

Wiosna budzi wszystko dookoła do życia, a dłuższe, cieplejsze i słoneczne dni zachęcają do spędzenia czasu blisko natury. Po długiej zimowej przerwie wybieramy się na spacer i tym razem zapraszamy do Niebieskich Źródeł w Tomaszowie Mazowieckim. Jeziora z czystą jak kryształ wodą, niesamowitej niebieskiej barwy są warte zobaczenia. 

Jeziora są częścią rezerwatu rzeki Pilicy, jest to wyjątkowe na skalę Europy miejsce. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Kolor, od jasno niebieskiego po zielony różni się w zależności od pory roku, warunków pogodowych i nasłonecznienia. Woda zawiera liczne minerały, w tym wapno. Czysta woda pochłania czerwone promienie, natomiast przepuszcza promienie zielone i niebieskie. Barwa wody jest tylko zjawiskiem optycznym. 

Ponadto rezerwat jest pięknym parkiem, idealnym na spacer, pełen śpiewu różnych ptaków. A zwalone obgryzione drewna wskazują na obecność w okolicy bobrów.

Ścieżka dydaktyczna z pięcioma przystankami opisuje występującą roślinność, florę i faunę rezerwatu, oraz historię Źródeł. Swoją drogą bardzo uwielbiamy takie ścieżki dydaktyczne, które pozwalają w łatwy sposób poznać miejsce, które się zwiedza, są źródłem ciekawej informacji podanej w przystępny sposób. Piękną ścieżkę dydaktyczną przeszliśmy w Pomiechówku, i możecie przeczytać o niej TU.

Po zejściu ze ścieżki dydaktycznej można przejść wzdłuż rzeki Pilicy w górę do jazu, spełniającego wodę. Jaz jest atrakcyjnie wkomponowanym w dolinę rzeki elementem lokalnej architektury.

Kontynuując spacer ścieżką można okrążyć jeziora. Cały niespieszny spacer zajmuje nam trochę ponad godzinę.

Historia powstania parku zaczyna się w latach 30 XX wieku, kiedy zostają zrobione pierwsze kroki, które przekształcają teren w park turystyczno-przyrodniczy. W latach 60 powstał rezerwat przyrody. 

Pod warstwą gruntu mieszczą się warstwy wodonośne, studnie czerpali wodę z tych warstw. Jednak w związku z tym, że eksploracja wpływała negatywnie na źródła zaprzestano wydobycia wody na początku lat 90.

Walory wody i niezwykłość jezior były zauważone i docenione dużo wcześniej. Pierwsze wzmianki i jeziorach pochodzą z połowy XVIII wieku. Źródła uznano za cud natury, a wodzie przypisywano efekt leczniczy. Pobieraną ze źródeł wodę sprzedawano ze specjalnych beczek pomalowanych na niebiesko. Wodą z niebieskich źródeł zaopatrywano mieszkańców centralnych dzielnic Tomaszowa Mazowieckiego, pozbawionych wodociągów. 

Niebieską beczkę, która służyła do transportu wody można zobaczyć odwiedzając położony po drugiej stronie jezdni Skansen Rzeki Pilicy. Zachęcamy połączyć zwiedzanie tych 2 obiektów.

Ogólne informacje

Odległość: średnia: ~100km
Sposób dojazdu: średni: auto, autobus
Czas zwiedzania: krótki: ~1-2godz
Koszt: darmowy; dodatkowo płatny jest parking przy Skansenie Rzeki Pilicy
Adres:  97-200 Tomaszów Mazowiecki, my zostawialiśmy auto na parkingu: Modrzewskiego 9/11, 97-200 Tomaszów Mazowiecki

Co warto zobaczyć:

  • Niebieskie Źródła – jeziora o pięknej zielono niebieskiej barwie wody, która jest efektem optycznym
  • Jaz na Pilicy– jaz na rzece Pilica, piękny element lokalnej architektury
  • Ścieżka dydaktyczna – ścieżka z 5 przystanków opisująca przyrodę i historie Rezerwatu Niebieskich Źródeł

Użyteczne linki:

3 myśli w temacie “Niebieskie Źródła – piękny rezerwat z wywierzyskami niesamowitej barwy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: