Kazimierz Dolny – uroczę miasteczko nad Wisłą

Dlaczego warto zwiedzić:

Kazimierz Dolny nad Wisłą, to malownicze miasteczko, który co weekend przyciąga tłumy zwiedzających. Niezwykły klimat i urok tego miejsca tworzy historia sięgająca kilka wieków wstecz. Widać ją w zabytkowych budowlach oraz licznych legendach, którymi jest owite miasteczko. Sporo atrakcji i zabytków, które znajdują się w ścisłym centrum, piękna natura, ciekawe historii i dobre jedzenie oraz niedaleka odległość od Warszawy, czynią to miejsce idealnym na weekendowy wypad.

Kazimierz nad Wisłą ma sporo do zaoferowania zwiedzającym, mimo niedużego rozmiaru oraz nielicznej liczby mieszkańców (zgodnie z Wikipedią zamieszkuje go jedynie trochę ponad 2600 osób).

Pierwsze osadnicy na tych terenach są datowane ok XI wieku. A nazwa miasta pochodzi od Kazimierza Sprawiedliwego, który podarował swoją osadę zakonnicom z pod Krakowa. Jednak swoją potęgę miasto zdobyło w czasach średniowiecznych dzięki handlowi. Przez porty Kazimierza przewijała się połowa wszystkich towarów, które szły Wisłą do Gdańska. W licznych spichlerzach przechowywało się ziarno, które było potem rozprowadzano po całej Polsce. Kazimier Wielki nawet wybudował tu swój zamek (XIV wiek), ruiny którego możemy zwiedzać dzisiaj. A zgodnie z legendą często tu spędzał czas, bo był zakochany w miejscową dziewczynę Esterę. Miasto prężnie rozwijało się do połowy XVII wieku, ale najazdy Szwedów, które spalili miasto przyczyniły się do powolnego upadku miasta, które nie odzyskało już swojej handlowej pozycji. Dwie wojny światowe dodatkowo zniszczyły miasto. Ale miasto odrodziło się i z centrum handlu się przemieniło w przepięknie turystyczne miasteczko.

Kazimierz ma jeden z najpiękniejszych rynków średniowiecznych w Polsce, otoczony zabytkowymi kamienicami oraz sporą liczbą atrakcji, którą możemy zwiedzać w ścisłym centrum. Jest miejscem lubianym zarówno przez turystów, które mogą pospacerować zadbanymi uliczkami, pozwiedzać muzea lub podziwiać zabytkowe budowle, jak i przez ludzi artystycznych, których przyciągają liczne wystawy, festiwale, galerię malarskie oraz klimat tego miasta. A stragany z pamiątkami często zawierają prawdziwe rękodzieło

Prawie całe miasteczko stanowi zabytek. Historia miasteczka jest widoczna gołym okiem. A co ważne, mnóstwo atrakcji i zabytków znajdują się w niedużej odległości od ścisłego centrum. Dość mały rynek jest otoczony zabytkowymi kamienicami.

Spichlerze, w których znajdowały się główne zapasy zbóż zostały przekształcone w muzea, kościoły, z zachowanymi organami, stara synagoga, czy ruiny zamków są otwarte do zwiedzania. Nie odchodząc daleko od rynku możemy zwiedzić ruiny zamku, baszte oraz górę trzech krzyży. Znajdują się one na wzgórzach, z których możemy podziwiać widok miasteczka i doliny Wisły.

W połączeniu z pięknymi zabytkami, miasto również słynie dobrym zapleczem hotelowym oraz gastronomicznym. Co dodatkowo zachęca do wybrania się tu na weekend.

Będąc w Kazimierzu koniecznie trzeba zakupić koguta z ciasta. O tym, że jest to symbol miasta dowie się każdy, ponieważ koguty są sprzedawane na każdym kroku. A ten najbardziej znany, robiony na maśle jest sprzedawany w piekarni Sarzyński. A czemu koguty? Oczywiście stoi za tym legenda 🙂 która głosi, że to właśnie kogut pomógł wyprowadzić diabła z miasta.

Po obiedzie dobrze jest pójść na spacer i wybrać się w trasę spacerową na wałach Wisły.

Jeśli będziecie mieć ochotę na poznanie atrakcji przyrody z których również słynie Kazimierz, to koniecznie się wybierzcie do Wąwozu Korzeniowego. Jest to nieduży ale piękny Wąwóz niedaleko Kazimierza Dolnego, który ma niezwykły wygląd, dzięki korzeniom, które tworzą ściany wąwozu.

Jak zostanie jeszcze trochę czasu to polecamy przejechać się promem na drugi brzeg Wisły (co może być samo w sobie dobrą atrakcją w Kazimierzu) i zwiedzić zamek w Janowcu o którym pisaliśmy tu KLIK.

Według nas Kazimierz to miasteczko, które idealnie pasuje na weekendowy wypad z Warszawy. W krótkim czasie można zwiedzić kilka pięknych zabytkowych miejsc, podziwiać piękno natury oraz poczuć niepowtarzalną atmosferę, którą trudno opisać słowami. Nie był to nasz pierwszy wyjazd do Kazimierza, i na pewno nie ostatni.

Ogólne informacje

Odległość: średnia: ~150km
Sposób dojazdu: średni: auto, autobus
Czas zwiedzania: średni: ~3-5godz
Koszt: tani: koszt parkingu 15zł/dzień, bilet wejścia do zamku oraz basztę 7zł, bilet wejścia na górę 3ch krzyży to 4zł
Adres:  Kazimierz Dolny

Co warto zobaczyć:

  • Zamek w Kazimierzu Dolnym – zamek wybudowany przez Kazimierza Wielkiego, z XIV wieku
  • Baszta – baszta, która służyła w celach obronnych (XIII wiek)
  • Góra trzech krzyży – upamiętniająca ofiary cholery z ciężkimi krzyżami, którym już ponad 300 lat
  • Wąwóz korzeniowy – pamiątka przyrody, niezwykły wąwóz, 400m długości
  • Liczne muzea w Kazimierzu, Dawna synagoga

Użyteczne linki:

One thought on “Kazimierz Dolny – uroczę miasteczko nad Wisłą

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: