Janowiec – piękny zamek i skansen

Dlaczego warto zwiedzić:

Na wysokiej skąpie nad Wisłą, blisko Kazimierza Dolnego w otoczeniu malowniczej natury wznoszą się ruiny pięknego zamku w Janowcu. Wybudowany z pobliskiego piaskowca w połączeniu z cegłą tworzy niezwykłą pasiastą fasadę i wyglądem przypomina Włoskie zamki. Zamek razem z otaczającym go miłym parkiem, zabytkowym dworem oraz spichlerzem tworzą skansen w bardzo urokliwym miejscu.

Wybierając się do Kazimierza Dolnego warto również odwiedzić zamek w pobliskim Janowcu po drugiej stronie Wisły, do którego możemy przepłynąć promem. Nie spotkamy tu takich tłumów jak w Kazimierzu, co dodaje temu miejscu dodatkowego uroku. A miejsce jest naprawdę piękne.

Zamek jak i jego historia robią wrażenie. Budowa, która służyła zarówno jak bastion obronnych oraz jak rezydencja, została wzniesiona na początku XVI wieku przez Mikołaja Firleja. Zamek był na tyle wyjątkowy w swoich czasach (zarówno formą jak i rozwiązaniami technicznymi), że przyćmiewał zamek królewski, który się znajdował na przeciwnym brzegu Wisły w Kazimierzu Dolnym.

Jak większość budowli tego czasu, zamek przechodził z rąk jednego właściciela do innego, oraz był ciągle rozbudowywany. Ale pod koniec XVIII wieku zmalało znaczenia i ranga Kazimierza i Janowca, rezydencja była zaniedbywana, zaczęła podupadać a kolejnych właściciele nie było stać na utrzymanie oraz kosztowne naprawy. Aż w końcu w 1975 zamek został wykupiony przez Muzeum Narodowe w Kazimierzu.

W trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku oraz odbywają się czasowe wystawy.

Bardzo nas zauroczyła sala z ceramiką – fajansem Holenderskim: pięknie zdobione talerze, wazy i wazony.

Atrakcją są kilku poziomowe krużganki, z których otwierają się piękne widoki na zamek, dziedziniec i dolinę Wisły.

Z zamkiem jest związana legenda o Czarnej Damie (córce dawnych właścicieli Helena Lubomirska), która się zabiła z miłości do biednego rybaka, odrzuconego przez jej rodziców. Jej duch podobnie do dziś nocami chodzi po zamku i straszy napotkanych ludzi. I dla chętnych odczuć dreszczyk jest możliwość zanocowania w zamku.

W parku na podzamczu znajduje się zabytkowy Dom z Moniak, drewniany dom połowy XVIII wieku przeniesiony do Janowca, oraz spichlerz. Zwiedzanie domu i spichlerza jest w cenie biletu. Wyposażenie domu przypomina wystrój letniej rezydencji

Janowiec polecamy jako uzupełnienie zwiedzania Kazimierza (o którym pisaliśmy tu KLIK) lub jako samodzielny wypad. Na pewno się spodoba miłośnikom zamków i skansenów oraz wszystkim kto lubi zwiedzać ciekawe miejsca bez tłumów turystów i ceni spokój.

Ogólne informacje

Odległość: średnia: ~150km
Sposób dojazdu: średni: auto, autobus (do Puław lub Kazimierza Dolnego)
Czas zwiedzania: krótki: ~1-2godz
Koszt: tani: 12zł – upoważnia do zwiedzania zamku, wystaw, domku z Moniak oraz spichlerza
Adres:  Lubelska 20, 24-123 Janowiec

Co warto zobaczyć:

  • Zamek w Janowcu – zamek początku XV wieku z pięknymi krużgankami i widokiem na dolinę Wisły
  • Dom z Moniak – stary drewniany budynek przeniesiony z lubelskiej wsi
  • Spichlerz – stary drewniany budynek z ekspozycją zabytkowymi łodziami i sprzętem rybackim

Użyteczne linki:

One thought on “Janowiec – piękny zamek i skansen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: