Królikarnia bez królików – pałac i park rzeźby – spacer po Mokotowie

Dlaczego warto zwiedzić:

W sercu Mokotowa, blisko centrum Warszawy znajduje się piękny park Królikarnia. Dawny zwierzyniec w którym polowano na króliki. Dzisiaj jest to miejsce na relaks połączony z historią i kulturą. Park jest idealnym miejscem na spacer, spotkania ze znajomymi, odpoczynek czy piknik na trawie. A w dodatku w parku znajduje się wystawa nietypowych rzeźb, które wyłaniają się z gęstej zieleni drzew i nieoczekiwanie odkrywają nam się podczas spaceru w parku.

Czasem, żeby zwiedzić piękne miejsce i odpocząć wcale nie trzeba się daleko wybierać. Na Mokotowie, przy ulicy Puławskiej znajduje się Królikarnia: park i pałac wybudowany nad skąpą Wiślaną. Królikarnia swoją nazwę zawdzięcza królikom, bo właśnie w tym miejscu w czasach saskich (pod koniec XVII na początku XVIII wieku) mieścił się zwierzyniec, a atrakcją tych czasów było polowanie na królików. Na terenie obecnej Królikarni mieściła się również karczma, browar, cegielnia, młyn i stodoła oraz budynek kuchni. Zamek w kształcie kwadratu z okrągłą salą pośrodku został zaprojektowany przez Dominika Merliniego, architekta królów Augusta III a następnie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Również Merlini zaprojektował słynny Zamek na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Pierwszym właścicielem zamku był Karol de Thomatis, prowadzący teatru Warszawskiego, jednak słynny bardziej z gier karcianych a niż z wystaw teatralnych. Następnie zamek w 1816 roku przeszedł w ręce Radziwiłłów (w tych czasach również właściciela Pałacu w Nieborowie i Parku w Arkadii, o zwiedzaniu których pisaliśmy już na blogu). Po 1945 roku nieruchomość została przyjęta przez miasto, pałac, zniszczony podczas wojny został odbudowany, jednak pierwotny charakter przywrócono tylko sali okrągłej.

Obecnie tu jest nieduży muzeum oraz nietypowy Park Rzeźby z ciekawymi eksponatami, które stoją w parku pod otwartym niebem. Dusza odrywająca się od ciała, tancerka, pies, dzik, galeria głów i to jedynie kilka rzeźb z mnóstwa, które się ujawniają nam pod czas spaceru. Każda ma swoje wybrane i przemyślane miejsce, każda ma swoją relacje z parkiem i historie. Z rozwojem muzeum w czasach powojennych jest ciasno związana działalność Xawery Dynowskiego, wiele z przedstawionych eksponatów są jego autorstwa.

Sam park jest idealny do spacerów. Sporo zieleni, piękne ścieżki, mostki, cudny widok z tarasu przed pałacem, a do tego rzeźby za każdym zakrętem nadają nietypowego klimatu temu miejscu. Przed pałacem jest ogromna polana, na zielonej trawie można pobiegać oraz posiedzieć czy urządzić piknik.

W samym pałacu również znajduje się przytulna kawiarenka, w której można napić się kawy, zjeść ciastko oraz przejrzeć i kupić ciekawe książki

Odwiedzając Królikarnie, warto również przejść się do parku Arkadia, który znajduje się poniżej wzgórza. Park ten ma 2 nieduże stawy, w których pływają kaczki, sporo ścieżek spacerowych oraz bardzo różnorodną roślinność i ptactwo. Oprócz tego w parku jest siłownia plenerowa i niewielki plac zabaw.

Połączenie kultury, historii razem z naturą i niespiesznym spacerem przypadł nam do gustu, dlatego jesteśmy tu częstymi gośćmi. Co ważne park żyje. Na terenie Królikarni co jakiś czas są organizowane ciekawe wydarzenia, wystawy, koncerty i pikniki. Zachęcamy śledzić profil muzeum KLIK, na którym publikują ciekawe fakty dotyczące historii, rzeźb jak i również aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach.

Ogólne informacje

Odległość: bardzo blisko: ~2km
Sposób dojazdu: łatwy: auto, rower, komunikacja miejska
Czas zwiedzania: krótki: ~1-2godz, 2-3km
Koszt: darmowe wejście do parku
Adres: Puławska 113a Warszawa

Co warto zobaczyć:

  • Królikarnia – klasycystyczny pałac oraz park znajdujący się w Warszawie, na skarpie wiślanej
  • Park Rzeźby – ciekawe eksponaty pod otwartym niebem w parku
  • Park Arkadia przy Królikarni

Użyteczne linki:

2 myśli w temacie “Królikarnia bez królików – pałac i park rzeźby – spacer po Mokotowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: