Fort Mokotów – połączenie historii z nowoczesnością blisko centrum Warszawy

Dlaczego warto zwiedzić:

Niedaleko centrum Warszawy blisko Pola Mokotowskiego mieści się zabytkowa carska fortyfikacja. Fort Mokotów, to miejsce, które łączy pozostałości po twierdzy z nowoczesną przestrzenią do pracy, restauracjami, miejscem do spacerów i spotkań. Jeśli nie macie czasu na wypad pod Warszawę, warto wyskoczyć tu na krótki spacer. Relaks połączony ze smacznym obiadem lub zjedzeniem pysznych lodów gwarantowany

Fort M („Mokotów”) jest jednym z fortów pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, wzniesiony wokół Warszawy w latach 80 XIX wieku przez władzy Imperium Rosyjskiego. Odwiedzając Fort widać jego historie nawet dziś. Czerwone, ceglane mury budynków, potężny wał ziemny, imponująca korona drzew pobudzają wyobraźnię.

Było to typowe umocnienie o narysie regularnego pięcioboku z suchą fosą. Fosy broniły ceglane kaponiery. Nawet dzisiaj łatwo można rozpoznać dawne koszary na wale i prochownie. Jednak przydatność bojowa Fortu M nigdy nie została poddana próbie. Rozwój sytuacji międzynarodowej i postęp techniki wojennej zmusiły zaborców (Rosjan) do kosztownej przebudowy. Po modernizacji twierdzy w latach 1889–1892 fort przeznaczono na cele magazynowe; z tego względu wybudowano w nim dodatkowe schrony magazynowe. Na początku XX wieku zostało zburzono część umocnień, pozostawiając jednak wszystkie schrony i koszary zostały w stanie prawie nienaruszonym. Po odzyskaniu Niepodległości trwały prace nad zmianą zastosowań i przebudową fortecy. Fort mieścił ultranowoczesną wówczas stację nadawczą Polskiego Radia, a po wojnie przez kolejne czterdzieści lat teren zajmowały, częściowo tajne, Zakłady Radiowe i Telewizyjne.

Bardzo nas cieszy fakt, że takie miejsca nie upadają a dostają drugie życie, że znajdują się inwestory dbające o zachowanie takich zabytków i wykorzystanie ich uroków do tworzenia nietypowych miejsc, w których chce się spędzać czas.

Dawna budowla obronna została piękne dostosowana do nowoczesności. Restauracje i biura mieszczą się w odnowionych ceglanych budynkach, pozostałościach po twierdzy. W połączeniu z zielenią oraz ciszą i spokojem, Fort Mokotów to jest świetnie miejsce do spaceru i odpoczynku od miejskiego zgiełku. A dobrze zachowane budowle pozwalają się zanurzyć w klimat dawnych lat.

Miejsce się ciągle rozwija, i odbywają się tu również wydarzenia artystyczne oraz kulturalne, o których można się dowiedzieć na stronie Fortu KLIK

Jeżeli Ciebie lub Twoje pociechy interesują fortecy i twierdzy, to zachęcamy również do odwiedzenia większego i dużo bogatszego w obiekty fortu – Twierdza Modlin, o zwiedzaniu którego pisaliśmy tu KLIK

Ogólne informacje

Odległość: bardzo blisko: ~5km
Sposób dojazdu: łatwy: auto, rower, komunikacja miejska
Czas zwiedzania: krótki: ~1-2godz, 2-3km
Koszt: darmowy
Adres: Racławicka 99, 02-634 Warszawa

Co warto zobaczyć:

  • Fort Mokotów – pozostałość po fortyfikacji, koszary, schrony, przejście wałem
  • Czerwoniak – budynek z czerwonej cegły

Użyteczne linki:

2 myśli w temacie “Fort Mokotów – połączenie historii z nowoczesnością blisko centrum Warszawy

  1. Dziękujemy za ten wpis, ponieważ jadąc samochodem do Królikarni tylko rzuciliśmy okiem i widok nas zainteresował. Dobrze, że forty „wracają” do Warszawy w nowej odsłonie – Czerniaków / MWP, Cytadela / MWP i Muzeum Historii Polski. Pozdrawiamy.

    Polubione przez 2 ludzi

    1. Bardzo cieszymy się, że co raz więcej takich zagospodarowanych terenów powstaje gdzie jest przyjemnie pospacerować, coś zjeść a jednocześnie poznać historię 😊 i kibicujemy mocno żeby jednak nie poprzestało na tych kilku miejscach 🤞 Również pozdrawiamy.

      Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: