Sochaczew – muzeum i przejażdżka kolejką wąskotorową

Dlaczego warto zwiedzić:

Pojazdy wąskotorowe stanowią wspaniałą rodzinną atrakcję. Poza obejrzeniem ciekawym eksponatów kolejnictwa w muzeum w Sochaczewie jest oferowana również przejażdżka zabytkowym pociągiem, a podczas postoju jest czas na piknik, grill oraz zabawy na świeżym powietrzu na skraju Puszczy Kampinoskiej

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie nie jest jedynym muzeum tego typu w Polsce, posiada jednak najwięcej eksponatów związanych z kolejnictwem. Połączenie kolejowe i łatwy dojazd czynią go dobrym punktem wypadowym na wycieczkę z Warszawy. Jedną z głównych atrakcji muzeum jest możliwość przejechania się zabytkowym składem pociągu retro na skraj Puszczy Kampinoskiej. Podobną przejażdżkę kolejką wąskotorową odbyliśmy z Piaseczna, o której pisaliśmy tu: KLIK
Sochaczewska kolej wąskotorowa powstała w 1922 roku z racji potrzeby szybkiej odbudowy zniszczonego podczas wojny Sochaczewa, który bym jednym z najbardziej zrujnowanych miast po wojnie. Nie była to pierwsza kolejka ani jedyna kolej wąskotorowa na tych obszarach. W czasach wojny Niemcy, którzy zajęli teren, wybudowali dwie linii kolejowe. Pierwsza z których została rozebrana, a tory z rozbiórki zostały zakupione po taniości do budowy Sochaczewskiej kolei wąskotorowej. Druga, która służyła do przewiezienie lasu z Puszczy Kampinoskiej, po ukończeniu I wojny światowej została wydłużona i służyła do 1961 roku. W czasie funkcjonowania kolejki Sochaczewskiej, również było wybudowano kilka innych kolejek na tym obszarze, które służyli do celów przemysłowych, głównie do przewożenia cukru, gliny czy cegły.
Głównym celem Sochaczewskiej Kolejki Wąskotorowej było przewożenie drewna z Puszczy Kampinoskiej, ale również służyła do przewozu towarów dla wsi i miasta oraz przewozu pasażerów. Z czasem zaczęła być wykorzystywana jak kolej turystyczna. Ze wzrostem popularności stacje początkowo drewniane zostały zastąpione budowlami z cegły. Podczas II wojny światowej kolejka została mocno zniszczona, ale rosnące zapotrzebowanie na ruch pasażerski i przewóz towarów powodował szybką odbudowę kolei. Porównując z okresem przed wojennym po odbudowie rocznie przewożono dwukrotnie więcej towarów i pasażerów (1.5 mln rocznie)

Zakaz przewozu drewna z puszczy, postawienie niezależnych kolejek do obsługi pobliskich fabryk, a następnie uruchomienie autobusów i powstanie kolejki miejskiej negatywnie wpłynęły na losy kolejki wąskotorowej. W latach 60ch kolejka zaczęła podupadać a w 1984 odjechał ostatni pociąg. Od rozbiórki Sochaczewską Kolej Dojazdową uratowało przejęcie przez Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.

Wycieczka zaczyna się od zwiedzania muzeum z przewodnikiem. Najpierw oglądamy zbiory zgromadzone w środku i słuchamy historii kolejnictwa, a następnie przechodzimy obejrzeć retro pociągi i lokomotywy oraz inne pojazdy szynowe, zgromadzone na zewnątrz. Różnorodność pomysłów na pojazdy szynowe tego czasu zaskakuje, niektórych takich jak auto na szynach nie spodziewaliśmy się zobaczyć.


Następnie ruszamy w trasę wycieczkową retro pociągiem. Na początku jedziemy miastem, a potem dojeżdżamy do Puszczy Kampinoskiej. Przewodnik zabiera turystów na spacer i przeprowadza krótką wycieczkę, a załoga w tym czasie wykonuje manewry w celu zmiany kierunku jazdy. Polecamy zabrać środek od komarów, podczas naszej wycieczki było ich sporo.

Następnie pociąg zabiera wszystkich do Osady Puszczańskiej, gdzie na starannie zagospodarowanej polanie mamy około 2 godziny na piknik, grill oraz zabawy na świeżym powietrzu. Prowiant można zabrać swój lub skorzystać z kateringu na miejscu. Również warto zadbać o kocyk lub narzutę do siedzenia na trawie. Nam dopasowała pogoda i podczas postoju dzieci kąpali i bawili w niedużym strumyku przy polanie. Zatem warto zabrać na wycieczkę ubrania na zmianę i ręcznik.

Zwiedzanie połączone z przejazdem odbywają się z reguły co weekend. Ale zawsze przed wybraniem się na wycieczkę warto sprawdzić dokładne informacje na stronie internetowej – KLIK

Podsumowanie

Odległość: średnia: ok 70km
Sposób dojazdu: łatwy: auto, pociąg
Czas zwiedzania: długi: > 5godz
Koszt: średni: ok 35zł bilet rodzinny

Co warto zobaczyć:

  • Muzeum Kolei Wąskotorowej– największe w Europie zbiory kolejnictwa wąskotorowego
  • Przejażdżka Zabytkową kolejką – Przejazd 18-kilometrową trasą widokową z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej

Źródła:

My w social mediach

2 myśli w temacie “Sochaczew – muzeum i przejażdżka kolejką wąskotorową

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: