Piaseczno – kolejka wąskotorowa – przejazd zabytkowym pojazdem i nie tylko

Dlaczego warto zwiedzić:

Przejazd zabytkową kolejką wąskotorową na trasie Piaseczno-Tarczyn-Piaseczno to świetna okazja na połączenie zwiedzania oraz spędzenie czasu z dziećmi, rodziną i znajomymi. Zabytkowa kolejka, ciekawe historie związane z budową i rozwojem kolejki, trasa obfitująca w piękne widoki, postój na piknik w trakcie podróży a do tego zabawy dla dzieci połączone z różnymi wydarzeniami oraz możliwość przejazdu lokomotywą – tak wygląda nasz plan na udaną niedziele dla rodzin z dziećmi oraz miłośników kolei.

Kolejka wąskotorowa w Piasecznie, dziś tylko atrakcja turystyczna, jest częścią niegdyś słynnej kolejki Grójeckiej, która łączyła Warszawę i Górę Kalwarię, woziła tysiące ludzi i wiele ton towaru. Stała się ważną częścią historii Warszawy oraz usprawniła dojazd do prężnie rozwijających się podwarszawskich miejscowości początku XX w.

Kolejka przede wszystkim pozwalała przewozić towary do miasta ze wsi i cegielni nie rujnując bruków miejskich. Również służyła do skomunikowania mieszkańców podwarszawskich miejscowości z Warszawą, przewoziła dwory z całym wyposażeniem na letniska, czy liczne pielgrzymki do mieszkającego w Górze Kalwarii cadyka. Była używana do transportu zaopatrzenia i żywności w czasie I i II wojny oraz międzywojennym. Działała od końca XIX wieku, była sukcesywnie rozbudowywana o kolejne stacje do 1924 roku. Wprowadzenie kolei szerokotorowej spowodowało, że kolejki wąskotorowe stopniowo traciły na znaczeniu, i zaczęły podupadać. Na większości stacji ruch został zamknięty, tory rozebrane, infrastruktura zdemontowana, a w 1988 przestała jeździć również kolejka na odcinku do Piaseczna. Na szczęście wpisano ostatni odcinek kolei piaseczyńsko – grójeckiej do rejestru zabytków, dzięki czemu nie została rozebrana i została zachowana do zwiedzania.

Historie mówią o różnych powodach powstania kolejki, związanych zarówno z zazdrością bogatego krawca, który obserwując sukcesy kolejki Wilanowskiej zdecydował się na budowę kolejki do Piaseczna, co przynosiło mu niezłe dochody. Według innych opowieści kolejka miała usprawnić dojazd do słynnego cadyka mieszkającego w Górze Kalwarii, do którego odbywały się liczne pielgrzymki, ale jego udział w budowie nie jest potwierdzony. Początkowa stacja kolei Grójeckiej rozpoczynała się przy placu Unii Lubelskiej. Długość trasy kolejki wynosiła 90 km. Podróż koleją grójecką z Dworca Południowego (okolice stacji Metra Wilanowska) do Piaseczna trwała 38 minut, do Góry Kalwarii 1,5 godz., do ostatniego przystanku – Nowego Miasta nad Pilicą: 2 godz. i 30 minut. Kolejki, które uchodziły wówczas za cud techniki – zabierały ponad 500 osób (a czasem więcej, bo pasażerowie czepiali się poręczy, jeździli na dachach). Zainteresowanych szczegółową historią związaną z kolejką zapraszam do źródeł umieszczonych na samym dole.

A teraz trochę o zwiedzaniu, które odbyliśmy. Wybraliśmy się na wycieczkę „Niedziela z koleją wąskotorową”, która ma miejsce w każdą niedziele w godzinach 11:00 – 16:00. Pociągi odjeżdżają ze stacji Piaseczno Miasto przy ul. Sienkiewicza 14 o godzinie 11:00 w każdą niedziele. Bilety na przejażdżkę można kupić w kasie na miejscu (o ile będą dostępne miejsca) ale wygodniej oraz taniej przez Internet KLIK. Kupując bilet rezerwujemy miejsca, zatem warto to zrobić z wyprzedzeniem, zwłaszcza dla większych grup, żeby mieć pewność, że będziemy siedzieć obok siebie.

Zabytkowa czarna lokomotywa oraz wnętrze z drewnianymi ławkami przeniosły nas w klimaty z przez lat. Bardzo miły pan konduktor zagadywał dzieci i częstował cukierkami, co też dodawało atmosfery.

W zależności od sezonu są obchodzone różne wydarzenia, np. Topienie Marzanny, czy dzień dziecka, dlatego warto obserwować aktualności i zapowiedzi na stronie kolejki piaseczyńskiej.

Po dość krótkiej jeździe zatrzymaliśmy się na postój na polanie w miejscowości Runów. I właśnie ta część wycieczki była najciekawsza dla najmłodszych. Ognisko, kiełbaski (można przywieźć swój prowiant, lub kupić na miejscu), zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci. Na postój warto się zaopatrzyć się w środki na komary oraz zabrać ze sobą koc piknikowy.

Za niedużą dodatkową opłatę można było przejechać się lokomotywą i wcielić się w rolę motorniczego. Z czego chętnie skorzystaliśmy.

Po około 3 godzinach zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy z powrotem do Piaseczna. Jak się zastanawialiście gdzie się wybrać na kilka godzin z dziećmi, to polecam chociaż by raz przejechać się w niedziele piaseczyńską kolejką wąskotorową.

Od 2020 zostało wprowadzone również zwiedzanie Stacji Piaseczno miasto z przewodnikiem. Można zobaczyć hale i ponad stuletnie maszyny służące do serwisowania wagonów. Podobną przejażdżkę kolejką wąskotorową można również odbyć w Sochaczewie, o czym pisaliśmy tu: KLIK

Podsumowanie

Odległość: bardzo blisko: ~20km
Sposób dojazdu: łatwy: auto, rower, komunikacja miejska
Czas zwiedzania: średni: ~5godz
Koszt: średni:bilet 20-35zł (taniej przez internet)

Co warto zobaczyć:

  • Kolejka wąskotorowa – unikalny zabytek kolejnictwa, wpisany do rejestru zabytków w 1994 roku

Źródła:

My w social mediach

3 myśli w temacie “Piaseczno – kolejka wąskotorowa – przejazd zabytkowym pojazdem i nie tylko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: