Twierdza Modlin – zwiedzanie z dziećmi trasą Baśki Murmańskiej

Dlaczego warto zwiedzić:

Jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce i w Europe. Twierdza Modlin jest otwarta zarówno do samodzielnego zwiedzania jak i do organizowanych wycieczek. Skorzystaliśmy z tej drugiej opcji i razem z dziećmi odbyliśmy ciekawą wycieczkę w formie gry miejskiej. Zapoznaliśmy się z zabytkami Modlina, poznaliśmy historie, która stoi za różnymi budowlami oraz zanurzyliśmy się w klimat tych czasów. Dzieciom się szczególnie spodobały przydzielone role wojskowe: saperów, snajperów i zwiadowców, które były odgrywane przez nich przez całą wycieczkę

Niedaleko Warszawy znajduję się jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce i Europie – Twierdza Modlin. Położenie u zbiegu trzech rzek nadało Modlinowi naturalne wybitne walory ochronne. Co zostało docenione i wykorzystane najpierw przez szwedzkiego króla Gustawa w XVII wieku, następnie przez Napoleona w XIX w., a później przez żołnierzy w czasie I i II wojny światowej. Każdy starał się wykorzystać bardzo korzystne usytuowanie Modlina, i w różnych czasach stacjonowały w twierdzy armie Francji, Rosji, Niemiec i Polski, budując różnorodne umocnienia na tym terenie. Twierdza Modlin to rozbudowany zespół umocnień, składa się z Cytadeli, umocnionych przedmości oraz dwóch pierścieni fortów.

Zdecydowaliśmy skorzystać z wycieczki organizowanej, oferowanej na stronie Twierdzy „Zwiedzanie trasą Baśki Murmańskiej”. Obiekt jest dość rozległy, a było to nasze pierwsze spotkanie z twierdzą, a do tego wyruszyliśmy tam z dziećmi. Zwiedzanie trwało prawie 4 godziny, w ciągu których sporo zobaczyliśmy. Zwiedzając z przewodnikiem na pewno poznasz niecodzienne historie, i zobaczysz co najciekawsze.

Modlin od Warszawy znajduje się ok. 40 km, co czyni łatwy dojazd do Twierdzy zarówno autem jak i rowerem czy komunikacją miejską. Z racji wyboru wycieczki, która zakładała przemieszczanie się pomiędzy obiektami najdogodniej było nam poruszać się autem, ale myślę, że rowerem było równie by przyjemnie zwiedzać.

Po zebraniu się grupy na parkingu (Cmentarz Garnizonowy przy ul. Bema 310) zaczęliśmy nasze zwiedzanie. Pierwszym elementem wartym wspomnienia był Pluszowy gadający miś, nawiązujący do niedźwiedzicy Baśki, który towarzyszył nam cały czas i zauroczył wszystkie dzieci od pierwszej chwili. Historia Baśki Murmańskiej, polarnej niedźwiedzicy, która mieszkała w fortecy razem z żołnierzami, których traktowała jak rodzinę przewijała się cały czas oraz na samej trasie spotykaliśmy liczne figurki, poustawiane w różnych miejscach wartych zobaczenia i przystępnych dla dzieci.

Dzieci dostali przydzielone role, i samo zwiedzanie przypominało grę miejską. Zwiadowcy, łuczniki, snajpery oraz saperzy razem z ich rodzicami ruszyli do pierwszego obiektu Frontu Modlin. Porośnięte trawą obronne budowle, chodzenie z latarkami po podziemiach zrobiło przyniosło frajdę nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.

Następnie przenieśliśmy się do Muzeum Kampanii Wrześniowe i Twierdzy Modlin, gdzie przewodniczka kontynuowała opowieść o Baśce i twierdzy, oraz oglądaliśmy część plenerową, gdzie są wystawione różne maszyny bojowe: armaty, helikopter, samoloty – szczególna atrakcja dla miłośników tego typu sprzętu, zwłaszcza, że można było to wszystko dotykać.

Finalna część naszej wycieczki to Cytadela i Wieża Widokowa. Czekały nas tu opowieści o przeszłości i historii co tu się działa, połączone z nagraniami i zdjęciami z czasów powojennych oraz pomysły na planowane zagospodarowanie terenu, razem z ilustracjami.

Na zakończenie weszliśmy na Wierzę Widokową. Widok jest bardzo imponujący. Widać łączenie trzech rzek, pozostałość po magazynie zboża, Cytadele i mury ochronne a wdali również widać Warszawę. Mimo, że niektóre są w stanie bardzo zaniedbanym i rozsypują się, budowle robią wrażenie zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz. Mam dużą nadzieję, że zostaną zrealizowane pomysły i miejsce zostanie pięknie zagospodarowane, a zabytki ocaleni od zniszczenia.

Wycieczka obudziła chęć poznania bliżej Modlina, powrotu do tego miejsca, zatrzymania się tu dłużej. Zatem na pewno wybierzemy się jeszcze na samodzielną lub którąś z organizowanych wycieczek, na przykład na nocne zwiedzanie z pochodniami lub zwiedzanie z zawodami strzeleckimi i ogniskiem. Zainteresowanych szczegółową historią oraz budowlami zachęcam do odwiedzenia strony Twierdzy: https://twierdzamodlin.pl/.

A mapa do zwiedzania Szlaku Baśki jest dostępna również do samodzielnego wydrukowania tu – KLIK

Ogólne informacje

Odległość: bardzo blisko: ~40km
Sposób dojazdu: łatwy: auto, rower, komunikacja miejska
Czas zwiedzania: średni: ~4godz, pomiędzy obiektami wygodniej jest poruszać się autem
Koszt: tani/średni: ok. 10zł przy samodzielnym zwiedzaniu/ok. 45zł od osoby przy zwiedzaniu z przewodnikiem,
Adres: ul. gen. Józefa Bema 500, 05-160 Nowy Dwór Mazowiecki

Co warto zobaczyć:

  • Podziemia z Frontem Poligonalnym
  • Muzeum kampanii wrześniowej i Twierdzy Modlin – muzeum z dużą ilością eksponatów oraz głównie techniki po wojennej pod otwartym niebem
  • Wieża widokowa
  • Koszarowiec (Cytadela) – najdłuższy budynek tego typu w Europie (ponad 2 km)
  • Trasa Baśki Murmańskiej – trasa dla najmłodszych z przewodnikiem (łączy odwiedziny powyższych obiektów)

Źródła:

My w social mediach

3 myśli w temacie “Twierdza Modlin – zwiedzanie z dziećmi trasą Baśki Murmańskiej

  1. Byliśmy w zeszłym roku na samodzielnej wycieczce po modlińskiej twierdzy, ale chcemy tam jeszcze wrócić i zobaczyć Redutę Napoleona. Taka ciekawostka – ten spichlerz na rzecznym cyplu „zagrał” w filmie „Pan Tadeusz” zamek. Pozdrawiamy.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: