
Dlaczego warto zwiedzić:
Park Romantyczny w Arkadii to starannie zaprojektowany ogród z urokliwymi zakątkami, licznymi posągami oraz rzeźbami. Ciekawie zakomponowane budowle, często stylizowane na ruiny, doskonale prezentują się na tle przepięknej zieleni. Unikalność Parku Romantycznego w Arkadii, polega na tym, że jest to jedyny park romantyczny z końca XVIII wieku zachowany w niemal niezmienionym stanie do dzisiaj. Co czyni go zabytkiem o najwyższej wartości artystycznej i historycznej w skali światowej.
Arkadia w znaczeniu poetyckim, to wyimaginowana kraina wiecznego szczęścia, beztroski i raju na ziemi. Właśnie taką nazwę dostał piękny park, dzieło życia Heleny Radziwiłłów, założony w 1778r. i rozwijany przez kolejne 40 lat.
Arkadia znajduje w godzinie jazdy od Warszawy w kierunku Łowicza. Bliskość i łatwy dojazd sprawiają, że jest to idealnie miejsce na jednodniową wycieczkę. Ogród jest otwarty do zwiedzania o każdej porze roku i prezentuje się równie urokliwie zarówno latem jak i zimą.
Park w Arkadii powstał jako efekt swoistej rywalizacji między przedstawicielkami polskiej arystokracji, mianowicie między księżną a jej rywalką Izabelą Czartoryską. Podobne parki powstały w Puławach, a także na warszawskich Powązkach i Mokotowie. Park nawiązuje do popularnego w tym czasie powrotu do zainteresowania architekturą antyku i średniowiecza, a także egzotycznymi formami.
Sama nazwa wskazuje na zainteresowanie księżnej kulturą grecką oraz popularnymi w tamtych czasach ideach naturalności, co skutkowało powstaniem ogrodu typu angielskiego, gdzie aranżacje robiły się bardzo zbliżone do naturalnych, w odróżnieniu od wypielęgnowanych ze starannie obstrzyżonymi krzewami. Z czasem do parku księżna dodała motywy romantyczne, odniesienie do średniowiecza oraz motywy patriotyczne. Połączenie marmuru, granitu, cegły i kamienia, zdobienia z ceramiki, rzeźby, obeliski, posągi, sztuczne ruiny tworzą miejsce świetne zarówno spacerów jak i do zadumy nad ludzkim losem, bo właśnie takim miał być miejscem zgodnie z zamysłem księżnej Heleny. Przy tych budowlach warto uświadomić sobie ważną rzecz. Ich obecny stan nie jest efektem zniszczeń czy zaniedbań. Cześć budynków wznoszona była jako ruina. Takie pomysły wpisywały się w romantyczne prądy – w towarzystwie ponurych, zniszczonych murów łatwiej było ponieść się emocjom, dumać nad historią czy upływem czasu. W budowle wkomponowano oryginalne rzeźby i detale architektoniczne z różnych epok.
Szeroko rozpoznawalną wizytówką parku jest charakterystycznym Akwedukt. Dwupoziomowa konstrukcja z czerwonej cegły, założona nad kaskadą wodną tworzą piękną scenerią do zdjęć, najczęściej ślubnych lub romantycznych. Akwedukt , który był rozebrany w połowie XIX wieku został ponownie odbudowany w 1950 r.


Jednak park to nie tylko Akwedukt. Podczas zwiedzania uwagę przykuwają również inne niesamowite i ciekawe obiekty w parku: Brama czasów, Zakątek melancholii, Domek Gotycki z Grotą Sybilli, Świątynia Diany, Cyrk Rzymski, Łuk Kamienny, Amfiteatr, Domek Szwajcarski, Dom Murgrabiego, Łuk Kamienny. Każdy jest zjawiskowy na swój sposób, piękne wkomponowany w otaczającą roślinność, wzbudzający zainteresowanie i czarujący. dodaję uroku, tworzy bajeczny i jednocześnie romantyczny nastrój w tym niezwykłym parku




Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, by delektować niecodziennym pięknem stylizowanych ruin artystycznie wpisanych w krajobraz oraz się wyciszyć i w odprężyć w romantycznej i baśniowej scenerii.
Wycieczkę zalecamy połączyć z e zwiedzaniem zespołu pałacowo – parkowego w Nieborowie (4.5 km drogi w kierunku Skierniewic), który opisywaliśmy tu.
Podsumowanie
Odległość: blisko: ~90km
Sposób dojazdu: łatwy: auto
Czas zwiedzania: średni: ~2godz, 5km
Koszt: tani:bilet ok 16zł
Co warto zobaczyć:
- Park Arkadia – piękny park XVIII wieku w stylu angielskim
Źródła:
- http://www.kultura.lodz.pl/pl/poi/2535
- https://www.napokladziezycia.pl/we-dwoje-park-romantyczny-arkadia/
- https://www.podrozepoeuropie.pl/park-romantyczny-arkadia/
- https://przekraczajacgranice.pl/2020/05/14/arkadia/
My w social mediach
Dokąd z Warszawy
2 myśli w temacie “Park Romantyczny w Arkadii”