Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku – atrakcja dla dzieci i dorosłych

Dlaczego warto zwiedzić:

Jeśli samo zwiedzanie komuś wydaje się nudne, to koniecznie warto się wybrać do Czerska. Jeden z nielicznych pięknych i dobrze zachowanych zamków na Mazowszu, zamek Książąt Mazowieckich w Czersku poza zwiedzaniem muru i wierz oferuje improwizowane bitwy i liczne atrakcje dla dzieci. A bliskość Warszawy sprawia, że dojechać do zamku możemy nawet rowerem

Niedaleko Warszawy, w kierunku Góry Kalwarii znajdują się dobrze zachowane ruiny średniowiecznego zamku, wybudowanego z czerwonej cegły w stylu gotyckim. Łatwość dojazdu, liczne ścieżki rowerowe sprawiają, że jest to miejsce oblegane i lubiane przez zwiedzających. A tematyczne atrakcje dla dzieci, możliwość skosztowania na miejscu „średniowiecznych” potraw, robią to miejsce szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi.

Tereny zamku Książąt Mazowieckich były zamieszkane już od dawna, jednak zamek w postaci, który możemy podziwiać teraz powstał na przełomie XIV-XV wieku. Wybudowany z czerwonej cegły, nie długo służył w celach obronnych, podupadł w XVII wieku. Możemy zwiedzać dwie z trzech wierz oraz wnętrza zamku, wystylizowane na średniowieczne czasy.

Po wejściu na wierze (możemy zwiedzić 2 z 3 wierz), otwiera się piękny widok pobliskich wsi oraz pól.

Osobnej wzmianki zasługują atrakcję dla dzieci, na pewno nie będą się nudzić, bo zamek oferuje różnorodne zabawy. Zaczęliśmy od strzelania z łuku, a następnie przeszliśmy do pobliskich namiotów, gdzie się znajdowała zbrojownia. Różnorodne eksponaty broni siecznej, tarcz i kolczug robiły wrażenie, a również Pan, chętnie odpowiadał na liczne pytania naszego dziecka, którego zachwycała możliwość potrzymania broni, czy przymierzenia tarczy, kolczugi czy rękawic.

W weekendy co jakiś czas odbywają się improwizację bitewne, gdzie dzieci dostają meczę i prowadzą walki. Chętnych nie brakowało, była dobra zabawa.

Zamek nie jest duży, ale bardzo dobrze ułożony, oraz obecność lokalu usługowego sprawiła, że spędziliśmy dobrych kilka godzin, mając dobrą zabawę.

Miejsce, które zrobiło na nas dobre wrażenie, ruiny mają swój urok, a dostępne atrakcje są dopasowane do dzieci. Na pewno będziemy tu jeszcze wracać, tym bardziej, że co jakiś czas na dziedzińcu zamku odbywają się różne wydarzenia związane z historią i średniowieczem.

P.S. Obecnie część atrakcji dla dzieci jest niedostępnych, ale mamy nadzieję, że wkrótce zostaną wznowione. Przed przyjazdem warto odwiedzić stronę zamku, gdzie pojawiają się zapowiedzi planowanych wydarzeń i atrakcji: http://www.zamekczersk.pl/index.php?NR=73

Ogólne informacje

Odległość: blisko: ~45km
Sposób dojazdu: łatwy: auto, rower (liczne ścieżki rowerowe)
Czas zwiedzania: krótki: ~3godz
Koszt: tani:bilet 8zł

Co warto zobaczyć:

  • Zamek książąt Mazowieckich – unikalny gotycki zamek XIV-XV wieku
  • Zbrojownia – pod namiotem na dziedzińcu zamku rozkłada się zbrojownia z dawną bronią, tarczami, kolczugami
  • Strzelanie z łuku, pojedynki rycerski– na świeżym powietrzu, w sezonie letnim odbywają się pojedynki na piankowych meczach (darmowo) oraz jest możliwość postrzelania z łuku (płatna atrakcja)

Użyteczne linki:

My w social mediach

One thought on “Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku – atrakcja dla dzieci i dorosłych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: