
Dlaczego warto zwiedzić:
Elegancki wystrój wnętrz, bogata kolekcja obrazów i dzieł rzemieślniczych, imponujący zbiór książek, a do tego piękny ogród z kanałem, stawem oraz pierwszym platanem posadzonym w Polsce – tak się prezentuje dobrze zachowany, jeden z najpiękniejszych i najbardziej znany w Polsce magnacki pałac XVII wieku. Dawna posiadłość rodu Radziwiłłów, wybudowana w stylu typowym dla świeckiej architektury Polskiej tych czasów, to miejsce w którym zatrzymał się czas, i można choć na krótką chwilę zanurzyć się w dawne klimaty połączone z fascynującymi historiami i legendami
Zespół pałacowo – parkowy w Nieborowie jest jedną z najbardziej znanych polskich rezydencji magnackich. Mimo, że znajduje się już w województwie Łódzkim, wygodny dojazd (ok 1 godziny samochodem) czyni to miejsce idealnym na jednodniowy wypad z Warszawy, który dodatkowo można połączyć z odwiedzinami Romantycznego Parku Arkadia oddalonym o 4.5 km, zwiedzanie którego opisaliśmy tu
Pałac w Nieborowie, wybudowany pod koniec XVII wieku, prezentuje styl typowy dla architektury świeckiej tych czasów. To miejsce w którym zatrzymał się czas oraz zostały zachowane klimat i piękno czasów jego świetności. Od czasu jak został wybudowany, pałac kilkakrotnie zmieniał właścicieli, aż w końcu w 1774 r. wszedł w posiadanie rodu Radziwiłłów, którzy byli właścicielami zamku do momentu przyjęcia go przez muzeum narodowy w 1944 r. Liczna zmiana właścicieli jest widoczna na herbach zdobiących fasadę pałacu zarówno od strony bramy jak i ogrodu. Jeden z herbów – Trąba, umieszczona od strony ogrodu – jest herbem Radziwiłłów.
Wiele znanych postaci przewinęło się przez pokoje w pałacie w Nieborowie, w tym również władcy i królowi. Pałać również może się poszczycić tym, że był wykorzystany przy kręceniu znanych polskich filmów i tu powstały takie produkcje jak np.: „Kariera Nikodema Dyzmy” czy „Akademia Pana Kleksa”. Legendy Pałacowe mówią, że czas od czasu postacie schodzą z obrazów. Nie znamy pobudek ani dokąd spacerują duchy z obrazów, ale takie legendy dodają jeszcze większej tajemniczości i uroku temu miejscu.



Wnętrze pałacu było bogato wyposażone przez Radziwiłłów w stylowe meble, bogatą kolekcje obrazów i rzeźb oraz przedmioty rzemiosła artystycznego. Bogata w zbiory biblioteka posiadała ponad 10tys woluminów dziel polskich i obcych, w tym starodruki z XV w.
Pomimo licznych ingerencji w wystrój zachował się dawny rozkład pokoi, a także sporo z wyposażenia pałacu. Sień Główna, wnętrze na parterze, jest jedynym pokojem zachowanym z pierwotnym wyposażeniem. Po wejściu do środka, nie da się nie zauważyć marmurowy monument, głowę bogini Niobe. Przypłynęła do pałacu z Sankt Petersburgu i była darem Katarzyny II dla księżnej Heleny Radziwiłłów. Do Rosji natomiast trafiła raz z innymi dziełami sztuki starożytnej, kupionymi przez carycę. Legendarna bogini, ze swoją smutną historią została uwieczniona również w poemacie „Niobe”, napisanego podczas czas odwiedzin pałacu przez Konstanty Ildefons Gałczyńskiego.
Nietypowa klatka schodowa od razu przykuwa uwagę, jej ściany i sufit w całości są wyłożone pięknymi płytkami ceramicznymi, holenderskimi, wyprodukowanymi ok 1700 roku. A ściany są obwieszane portretami zarówno właścicieli jak i rodziny królewskiej, która często gościła w pałacu.


Nazwy pokoi oddają często gammę kolorystyczną w której zostały urządzone. Obecnie możemy zobaczyć Sale Białą, Salon czerwony czy Gabinet Żółty, sypialnie, bibliotekę, sień. Pałac posiada naprawę dużą ilość eksponatów, ogromny księgozbiór w różnych językach i bogate wyposażenie pokoi, co robi wrażenie, że gospodarzy wyszli i niedługo wrócą.
Nam bardzo spodobały się dwa duże globusy, które jak dowiedzieliśmy się, początkowo były własnością króla Francji Ludwika XVIII. Zadłużył się on u Michała Hieronima Radziwiłła, a przedstawienia kuli ziemskiej i nieboskłonu były zastawem
Również zwróciła uwagę ławka z napisem „Ne Dedeas Sed eas” („Nie siedź, idź”), która pokazuje nastawienie gospodarzy do rozwoju i wiedzy.




Przy zamku została również stworzona manufaktura ceramiki – Majoliki, ceramiki z gliny, margla i piasku, pokrytych szkliwem i ozdobionych kolorowymi malunkami. W manufakturze powstawały ozdobne kafle, wazony i amfory, wazy, talerze i inne drobne przedmioty. W 1982 przy muzeum w Nieborowie powstała pracownia ceramiczna w której wytwarzano kopie dawnych wzorów, ceramikę również można nabyć w kasie muzeum.
Pałac w Nieborowie to jednak nie tylko zabudowania. W skład zespołu pałacowego wchodzi również zabytkowy park, zaprojektowany zgodnie z zasadami francuskiej szkoły ogrodowej. Wszystko jest pięknie, idealnie dobrane i zgrane. W ogrodzie za pałacem są niskie kwiaty, piękny trawnik, strzyżone szpalery oraz szeroka aleja lipowa. Tuż za pałacem po lewej stronie patrząc na pałac, rośnie potężne drzewo. To jest pierwszy posadzony w Polsce platan klonolistny (1770 rok).
A jeśli mało by Wam było równo przystrzyżonych labiryntów z żywopłotu, dokładnie skoszonych trawników i rabat kwiatowych, to na pewno miło spędzicie czas nad dużym stawem. Można tam usiąść lub spacerować w cieniu rozłożystych drzew.






W każdą ostatnią niedziele odbywa się warsztat o pszczołach, my przyjechaliśmy w zwykły dzień, dlatego nie skorzystaliśmy, ale może być ciekawa atrakcja dla najmłodszych


Piękny pałac i ogród z bogatą historią, w którą im bardziej się zgłębiasz tym bardzie fascynuje. Bez zastanowienia miejsce jest warte polecenia.
Podsumowanie
Odległość: blisko: ~90km
Sposób dojazdu: łatwy: auto
Czas zwiedzania: średni: ~3godz, 5km
Koszt: średni:bilet do obu parków 28zł, bilet do pałacu 15zł
Co warto zobaczyć:
- Pałacyk w Nieborowie – dobrze zachowany pałacyk XVIIIw. z dużym zbiorem eksponatów
- Park w Nieborowie -piękny park przy pałacu, kanały i staw
Źródła:
- http://www.nieborow.art.pl/wizyta/zwiedzanie-palacu/
- https://proszewycieczki.wordpress.com/2017/09/13/nieborow-tajemnice-niobe/
- https://proszewycieczki.wordpress.com/2017/09/19/nieborow-ksiazeca-majolika/
- https://proszewycieczki.wordpress.com/2019/03/11/nieborow-wiekowy-platan/
- https://przekraczajacgranice.pl/2020/05/21/palac-w-nieborowie/
My w social mediach
Dokąd z Warszawy
2 myśli w temacie “Zespół pałacowo – parkowy w Nieborowie”