Park Zdrojowy i Tężnia w Konstancinie

Dlaczego warto zwiedzić:

Park Zdrojowy zamiast rynku, setki przedwojennych willi, centrum Handlowe w Starej Papierni oraz Tężnia Solankowa robią Konstancin idealnym miejscem na krótką ucieczkę od zgiełku wielkiego miasta. Niespieszny spacer połączony z karmieniem kaczek, podziwianie starych przedwojennych willi oraz inhalacje solankowe bardzo dobra propozycja dla tych, kto chcę wyskoczyć na kilka godzin zrelaksować się i jednocześnie odczuć zbliżony do nadmorskiego mikroklimat tężni.

Konstancin-Jeziorna znane od dawna jak jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w okolicy Warszawy. Dzieli go od centrum Warszawy niecałe 20 km, co czyni dojazd do Konstancina bardzo łatwym i szybkim, czy to autem, komunikacją miejską czy nawet rowerem.

Na przełomie XIX-XX ww. Konstancin szybko zyskał popularność jak letnisko i uzdrowisko wśród elit oraz ludzi posiadające duże fortuny, dzięki lasom, malowniczym dolinom oraz źródłom wód mineralnych. Przedsiębiorcy, finansiści, politycy oraz ludzi sztuki i artyści budowali tu luksusowe willi. Popularności również sprzyjało doprowadzenie kolejki wąskotorowej poprowadzonej z Wilanowa do Konstancina pod koniec XIX początku XX wieku. Miasto w obecnych czasach również cieszy się popularnością wśród znanych osób, elity, ludzi biznesu, mieszkają tu np. Maryla Rodowicz czy Edyta Górniak.

Konstancin jest nietypowym miejscem, bo nie znajdziemy tu rynku, który jest sercem w innych miastach. Najważniejszym miejscem tu jest Park Zdrojowy, na terenie którego mieści się Tężnia Solankowa. Zalecamy wybrać się do Konstancina w zwykły dzień, kiedy nie ma tłumów i można nacieszyć się tym zadbanym i cichym miastem. Wybraliśmy się na zwiedzanie w poniedziałek, i byliśmy jedynymi zwiedzającymi w parku.

Zaczęliśmy od Starej Papierni, obecnie nowoczesne centrum handlowe, mieszczące się w zabytkowych budynkach pofabrycznych XVIII wieku, dawnej Królewskiej Fabryki Papieru – pierwszej na Mazowszu papierni.

Dalej wyruszyliśmy wzdłuż rzeczki w kierunku Tężni (ok 900 m). Zatrzymaliśmy się chwile przy jazie, zbudowanym dla spiętrzenia wody na potrzeby fabryki papieru, a potem ścieżka poprowadziła nas przez lasek, gdzie z jednej strony mijaliśmy bagna z pływającymi kaczkami i starymi drzewami, a z drugiej rzeczkę oraz zadbany park.

Na samym końcu ścieżki doszliśmy do mostu, po przejściu którego znalazł się automat z karmą dla kaczek. Kaczki ożywiły się od razu jak tylko zbliżyliśmy się do automatu i usłyszeli dźwięk wrzuconej monety. Na gołębie też nie trzeba było długo czekać 🙂

Następnie wpadliśmy do Tężni Solankowej, inhalatorium na świeżym powietrzu, rozpylającym mgiełkę solankową, którą się wydobywa z głębokości ok 1700 m. Jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce, działający już od ponad 40 lat. Solanka, dzięki zawartym w niej minerałom posiada właściwości lecznicze, a tarnina, która zatrzymuje solną mgiełkę pozwala wytworzyć mikroklimat zbliżony do nadmorskiego. Spędziliśmy tam chwilę (zaleca się korzystać z inhalacji 15 min dziennie) i dalej kontynuowaliśmy spacer parkiem. Z ciekawych rzeczy w parku to zobaczyliśmy zegar słoneczny oraz amfiteatr i wyruszyliśmy do Wieży Ciśnień – obiektu, zbudowanego z nietynkowanej cegły, i przypominającego zamek, teraz już nieczynnego, który w XIX wieku służył sieci wodociągów.

Skończyliśmy naszą wycieczkę do Konstancina długim spacerem uliczkami wzdłuż parku, żeby zobaczyć słynne rezydencji. Obecnie niektóre willi są w stanie porzuconym i rujnującym się, jednak wciąż przykuwają uwagę i są często wpisane do Rejestru zabytków. Jedna z rezydencji należała do Stefana Żeromskiego, w której on mieszkał w latach międzywojennych, willa jest również otwarta do zwiedzania.

Na pewno będziemy tu wracać żeby odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. Piękny park, spokojne spacery pośród starych willi a do tego tężnia tworzą piękny klimat.

Podsumowanie

Odległość: bardzo blisko: ~20km
Sposób dojazdu: łatwy: auto, rower, komunikacja miejska
Czas zwiedzania: krótki: ~2godz, 5 km
Koszt: tani:bilet do tężni ~12zł

Co warto zobaczyć:

  • Tężnia Solankowa – unikalny inhalatorium na świeżym powietrzu
  • Park Zdrojowy – piękny park
  • C.H. Stara Papiernia – nowoczesne centrum handlowe w zabytkowych budynkach pofabrycznych XVIII wieku
  • Wieża ciśnień – zabytek techniczny końca XIX wieku

Źródła:

My w social mediach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: